Již v počátcích spouštění magazínu o svatbách jsem zvolil cestu použití obrázků dostupných přes vyhledávání v Google a Bing Images. Vždy jsem pod obrázkem uváděl zdroj obrázku (odkaz) a myslel jsem si, že je to z hlediska licencování v pořádku.
Pak jsem byl ale z několika stran upozorněn, že to z hlediska legálnosti není úplně správně a mohla by mi hrozit docela vysoká pokuta. Než toto podstupovat, rozhodl jsem, že celý proces vkládání obrázků přehodnotím a obrázky budu získávat jinou cestou.
Na doporučení svých zkušenějších kamarádů a kolegů jsem vyzkoušel hned několik služeb a fotobank pro získávání fotografií, které poskytují obrázky zdarma. Postupem času jsem si některé z nich oblíbil a jiné v podstatě nepoužívám. Jelikož tento mini seriál píši na téma svateb, rozhodl jsem se, že všechny mnou vyzkoušené fotobanky fotogalerií podrobím testování právě na svatební tématiku a ke každé z nich alespoň připíši své osobní zkušenosti.
Ve všech fotobankách jsem tedy vyhledával klíčové slovo: „wedding“ a ke každé z nich uvádím počet obrázků, který mi vyhledávání našlo.
Flickr
(www.flickr.com)
Mým s přehledem nejoblíbenějším nástrojem pro hledání obrázků se stal Flickr. Jedná se o velmi rozsáhlou databázi s kvalitními obrázky ve vysokých rozlišeních, které lze rovněž využít pro komerční účely.
Pokud ale chcete prohledávat obrázky, které jsou k dispozici zdarma, je nutné v sekci Advanced Search zaškrtnout tyto možnosti:
Na některých počítačích mi vyhledávání obrázků na Flickru zlobí, proto jsem hledal cestu, jak se k obrázkům i tak dostat. Našel jsem, a sice ve vyhledávači Yahoo, v sekci Images, kde se v pravém navigačním menu nachází volba Labeled for Reuse. Vyhledávač v tomto módu prohledává právě obrázky z Flickru a k nim se tak mohu dostat i na počítačích, kde mi Flickr nejede.
Počet obrázků se svatební tématikou: 718 907
SXC
(www.sxc.hu)
Dalším zajímavým zdrojem pro obrázky je maďarský web SXC, kde se opět nachází dostatek obrázků. Některé obrázky zde jsou ale značně nekvalitní a některé z nich nejsou dostupné ve vyšších rozlišeních.
Počet obrázků se svatební tématikou: 1 000
Google obrázky
(www.google.cz)
Filtrování podle licence umožňuje i Google, je ale nutné v možnostech Rozšířené vyhledávání v sekci Práva k využití zvolit volbu lze volně užívat, povoleno opětovné použití. Google s tímto nastavením prohledává nespočet fotogalerií, mezi nimiž je i zmiňovaný Flickr. Výběr nabízených obrázků je zde opravdu bohatý a z obrázků si vybere opravdu každý. Jelikož ale Google prohledává všemožné databáze obrázků, někdy může výběr obrázku, který je dostupný ve vyšším rozlišení zabrat hodně času.
Počet obrázků se svatební tématikou: tisíce
Pixmac
(www.pixmac.cz)
Občas zalovím i ve vodách fotobanky Pixmac. V mé oblasti svateb je však výběr obrázků docela omezený. Je to škoda, jelikož obrázky zde jsou zpravidla kvalitní, s vysokými rozlišeními.
Počet obrázků se svatební tématikou: 349
Wikipedia
(http://commons.wikimedia.org)
I přes známou Wikipedii lze hledat volně dostupné obrázky, těch však není mnoho, některé z nich navíc nejsou vůbec kvalitní a smysluplně využitelné. Osobně jsem zde obrázek ještě nevybral a myslím si, že ani nevyberu.
Počet obrázků se svatební tématikou: 176
Pixabay.com
(http://pixabay.com)
Německá databáze kvalitních, volně dostupných obrázků. Jedinou nevýhodou je malý počet obrázků.
Počet obrázků se svatební tématikou: 156
Freedigitalphotos.net
(http://www.freedigitalphotos.net)
Anglická databáze, která disponuje dostatečným počtem obrázků. Ty neplacené jsou ale k dispozici pouze v menších formátech a hodí se tak spíše pro náhledové obrázky (v případě zájmu však lze zakoupit větší formáty).
Počet obrázků se svatební tématikou: 669
Stockvault
(www.stockvault.net)
Vcelku pěkná fotobanka, která čítá dostatek kvalitních obrázků ve vysokých rozlišeních. Nevýhodou malý počet obrázků.
Počet obrázků se svatební tématikou: 110
Obrázky máme, jak je správně a legálně využít?
Na výše uvedených webech vždy najdete informační stránku, kde jsou uvedena pravidla, za kterých lze obrázky použít. Některým fotobankám stačí uvedení jména autora obrázku, jiné použití podmiňují umístěním odkazu buď na zdroj obrázku, případně na celou fotobanku. Při svém zkoumání po dalších fotobankách jsem narazil i na takové, které umístění podmiňovaly ručním schvalováním samotným autorem. Tato cesta mi ale přijde vysoce neefektivní a časově náročná, tyto fotogalerie jsem tedy do přehledu vůbec nezahrnul.
Toto je výčet všech databází obrázků, které pro své projekty využívám já. Pokud máte k dispozici kvalitní zdroj volně dostupných obrázků, který ve výše zmíněném přehledu chybí, rád jej sám vyzkouším.
Předchozí díly seriálu
- Jak vybudovat úspěšný magazín – 1. část: téma, doména, technické zázemí
- Jak vybudovat úspěšný magazín – 2. část: krmivo pro magazín – texty
- Jak vybudovat úspěšný magazín – 3. část: zvyšujeme návštěvnost
- Jak vybudovat úspěšný magazín – 4. část: monetizace
- Jak vybudovat úspěšný magazín – 5. část: obrázky
- Jak vybudovat úspěšný magazín – 6. část: kritika magazínu
- Jak vybudovat úspěšný magazín – 7. část: sdílení a sociální sítě
Super článek, informace z něho určitě užiji. Díky za ně.
Pokud používáš WordPress, tak jsem vyzkoušel několik pluginů, které takhají obrázky z Flickru. Nejlepší mi přijde flickr-pick-a-picture, kontroloval jsem to a vyhledané obrázky jsou komerčně využitelné, takže myslím že tohle je nejrychlejší cesta jak tam obrázky dostat.
Honzo, díky za tip, určitě vyzkouším, s těmi obrázky jinak vždy strávím moře času.
Zdravím,
velmi užitečný článek a moc ti za něj děkuji.
Také jsem řešil již problém s tím odkud obrázky brát, abych později nemusel platit vysoké pokuty. Potřebuji obrázky s různými tématy pro nevýdělečný web.
Díky moc za užitečný článek
Ahoj,
jsem rád, že jsi v článku našel potřebné informace :-)
Tak určitě mi článek pomohl, jen se chci zeptat jak je to poté s dokazováním Autorských práv, když si na blog umístím nějaký obrázek, takto sehnaný a poté mi napíše někdo, že na obrázek má autorská práva.
Jak se tedy poté mohu bránit děkuji moc za radu
Otázka spíše zní, proč by ses měl bránit. Jeho autorská práva by neměla být dotčena tím, že obrázek publikuješ a je patřičně oštítkován.
No jelikož, když obrázek budu publikovat, tak jak doložím odkaz na autora?
A když nedám odkaz na autora, tak může něco namítat? Je povinnost přiložit odkaz na autora?
A proč bych se měl bránit, jelikož co když bude web výdělečný a někdo bude chtít zbohatnout na tom, že si řekne o peníze za obrázek, že má na něj autorská práva, přitom jsem obrázek stáhl podle tohoto článku. Tedy z licencí, která povoluje další šíření.
Jak se tedy v této situaci bránit?
Ty obrázky jsou publikovány buď s odkazem na zdroj nebo uvedením autora. Na tom Flickrovi je to asi tak, že když tam autor obrázek nahraje, tak se zříká určitých práv a tak stačí odkázat na ten Flickr.
S tím že bude web výdělečný se počítá a proto také ten plugin co jsem zmiňoval, tak již v základu vyhledává mezi obrázky, které lze použít pro komerční účely.
To ano,
ale co když někdo napíše, že vlastní autorská práva jak se s ním budu dohadovat?
To jen napíši obrázek jsem stáhl na Flickr.com pod touto licencí?
Co když na Flickr.com nahraje nějaký obrázek, na který nemá autorská práva pod touto licencí a já jej stáhnu a po čase přijde jeho pravý autor?
To se asi stát může. Potom by měl být souzen ten co obrázek nahrál na Flickr.
To je sice pravda, ale jak se budu bránit já u autora, kterého nebude zajímat, že někdo nahrál jeho dílo na flickr.com pod touto licencí?
Petře, já to řeším stejně jako Honza. U obrázků z Flickru uvádím jméno autora, čímž bych měl mít autorská práva ošetřena. Jiné z mnou doporučených fotobank pak vyžadují například odkaz na domovskou fotobanku (Pixmac).
A pokud něco nahraje cizí obrázek jako svůj autorský na Flickr? To nevím, jak by se to řešilo. Tvůj problém to ale zřejmě nebude… tedy doufám :-)
Díky za komentáře, ale když si nemohu být na 100% jistý, tak je tu částečně riziko a nechtěl bych později někomu platit za něco co jsem si mohl již na začátku ošetřit.
Vím, že možná mé příspěvky zní divně, ale nechci se dostat do problémů. A autorská práva jsou dosti ošemetná část práv.
Petře, tak jsem si to ještě znovu nastudoval na Flickru a skutečně můžeš použít obrázky jen s uvedením jména autora. Sám autor publikováním obrázku na Flickru potvrzuje, že je skutečně autorem obrázku.
Rovněž jsem narazil na super článek, kde dokonce doporučují, abys na web Flickru, kde je Tebou použitý obrázek přidal komentář, kde dáš odkaz a poděkuješ autorovi. V první řadě získáš odkaz a za druhé potěšíš autora obrázku :-)
Více v článku: http://librarianbyday.net/2009/09/28/how-to-attribute-a-creative-commons-photo-from-flickr/
Už docela dlouho se snažím šířit osvětu ohledně používání fotek a autorských práv, ale je to marný, je to marný, je to marný…
Pokud Použijete nějakou fotku, která byla v CC licenci, ale dotyčný ji ukradl, máte problém VY. Autora srdečně nezajímá, kde jste fotku vzali a proč a kdesi cosi – to si potom následně můžete řešit s nějakým anonymním přispěvatelem free fotobanky, Wikipedie či Flickru. Analogicky, když vám někdo na ulici nabídne klíčky k bavoráku, že se můžete povozit, budete mu věřit? Myslíte, že majitele bude zajímat, že jste auto neukradli vy? Asi ne, že?
Navíc u fotek lidí musíte mít jejich souhlas, na fotkách nesmí být loga, chráněný design, některý soukromý majetek atd. a toto všechno free fotky ignorují, ovšem na vaši odpovědnost. Víc v článku – http://stockphotography.cz/co-je-spatneho-na-fotkach-zdarma/
A co takové weby jako dejsinaprofil.cz , obrazkyanimace.com , atd.
To by všechny tyto stránky měli být zavřené.
Obcas me desi, jake informace se daji na internetu najit a jeste se tvari, ze je informace urcena jako rada neznalym. Autorovi clanku doporucim se dovzdelat v problematice autorstvi…
Nehlede na to, ze me fascinuje, kdyz nekteri diskutujici resi, ze u vydelecneho webu, musi vyuzivat fotky zdarma…
Ondro, mohl bys mi prosím doporučit nějaký zajímavý zdroj zabývající se otázkou autorství u obrázků?
No a proto jsem zalozil sve vlastni http://www.picjumbo.com, kde jsem autorem snad 98 % fotek a vyhybam se tak tomu „nikdy nevite kdo to tam nahral“ :)
Viktore,
četl jsem Tvé zhodnocení roku 2015 a musím říct, že je vidět, že jsi Picjumbo uchopil za správný konec. Jen tak dál!