Tento příspěvek volně navazuje na můj seriál o tvorbě magazínu a hlavně na můj článek o využívání volně dostupných obrázků, na který jsem dostal několik podnětných komentářů, které mě přiměly k hlubšímu zkoumání této problematiky.
Narazil jsem tak na podobně laděný článek od Pavla Ungra – obrázky pro web zdarma, který mnou vybraný seznam fotobank ještě rozšířil o mnohé další, o kterých jsem ani nevěděl.
Na základě článku od Pavla a u něj uvedených komentářů jsem začal pátrat po možnostech nákupu placených obrázků, jelikož se při přidávání obrázků k novým článkům vždy notně potrápím. Prohrabávat tuny dostupných obrázků a vybírat z nich ty, které mi padnou do oka (mám vcelku vysoké nároky), byl leckdy nadlidský úkol a tak se nezřídka kdy stávalo, že jsem obrázky pro článek vybíral i půl hodiny. Výsledná efektivita práce tedy nic moc, nutno navíc říci, že mě tento způsob práce vůbec neuspokojoval a vysloveně „štval“.
Placené fotobanky
Rozhodl jsem se tedy podívat na placené fotobanky a narazil jsem na toto vlákno na Webdealu, kde Turek odkazuje na můj seznam free fotobank (díky mu za to :-). Přispívatelé v tomto vlákně zmiňují tři placené fotobanky: Fotolii, ShutterStock a Deposit.
Nejdříve jsem si prohlédl finanční podmínky a licencování u těchto fotobank a zhruba všechny mi vycházely podobně. Když jsem si ale u všech třech prohlížel dostupné fotky, zjistil jsem, že u ShutterStocku mají k dispozici i některé obrázky ve vektorové grafice (*.eps) a také mnoho pěkných infografik a ilustrací. Co mě však přímo nadchlo, byl fakt, že fotky jsou dostupné v rozlišeních 3000 x 3000px, mnoho z nich pak i v rozlišeních vyšších jak 6000 x 6000px.
Kupuji členství v ShutterStocku
Moje volba tedy byla jasná, zvolil jsem ShutterStock. Zvolil jsem si standardní tarif, který stojí 199E. V posledním kroku objednávky lze zadat slevový kód, který se dá najít na Internetu a výsledná cena pak činí 139E. Při možnosti stáhnout 750 fotografií za měsíc (25 denně) tak cena za fotku vyjde okolo 4,6Kč. Když si pak vezmu, kolik práce by mi dalo prohledávání fotografií na free fotobankách a porovnám to s cenou, kterou platím za napsání jednoho článku, volba placených fotek je tedy jasná.
Platbu jsem zaplatil přes Internet a ihned jsem mohl začít stahovat. Rychlost a přehlednost celého postupu objednávky hodnotím jako nadstandardní.
Jelikož mám měsíční členství předplacené již několik dní a mám prohlédnutých už více jak 40 000 fotek, mohu rovněž přinést poznatky, které by se leckomu mohly hodit.
Výhody:
– obrovské množství kvalitních fotografií, ilustrací, infografik (dle zveřejněných statistik: 26 miliónů)
– vše dostupné ve vysokých rozlišeních
– obrázek je možné stáhnout vícekrát
– obrázky můžete stahovat po celou dobu trvání členství
Poslední odrážka je míněna tak, že pokud byste si stáhli fotografii a následně zapomněli na to, že už ji staženou máte, fotobanka Vás upozorní, že obrázek jste již stáhli a umožní Vám jej stáhnout bez toho, aniž byste odčerpávali ze svého kreditu.
Stejně tak i v případě, kdy o stažené fotografie přijdete (omylem si ji smažete, ztratíte, zničíte disk), fotobanka Vám umožní zobrazení všech dosud stažených fotek a jejich opětovné stažení – samozřejmě, bez čerpání kreditu.
Níže zmíněné nevýhody prosím berte s rezervou, chtěl jsem prostě nějaká negativa napsat :-)
Nevýhody:
– nutnost každý den stahovat 25 obrázků, jinak propadnou
– obrázky na webu lze použít jen v rozlišení maximálně 800 x 600px
První nevýhodu lze částečně eliminovat ukládáním vybraných fotografií do alb. Stačí tak výběru zajímavých obrázků věnovat několik večerů a vhodné obrázky ukládat do vlastních alb, které lze v dalších dnech jednoduše stahovat.
Musím ale říct, že procházet všechny obrázky a vybírat z nich ty vhodné je docela porod. Pokud v daný den kredit 25 obrázků nevyčerpáte (nestáhnete tento počet obrázků), kredit propadne a nepřevádí se do dalšího dne. Výsledná cena za každý obrázek se tak prodraží.
Vybírat z dostupných obrázků je rovněž trošku problém, když nevíte, jakým tématům se chcete přesně věnovat a na jaká témata budete články v budoucnu publikovat. Rozhodně tedy před zaplacením členství doporučuji si celou strategii výběru obrázků promyslet, aby Vám denní kredit zbytečně nepropadával.
Přínosy pro můj magazín a obecně mé podnikání na Internetu
Věřím, že mi zakoupení členství v placené fotobance ulehčí moji práci, zkvalitní můj magazín (díky kvalitnějším fotografiím) a to vše za obětování velmi malé částky… Když navíc vezmu v potaz i fakt, že i u free fotobank je možné narazit na fotografie, které úplně free nejsou a že by mi v budoucnu mohly hrozit vysoké finanční postihy, volba placených fotek je tedy jasná.
Svého kroku v podobě koupě placeného členství tak rozhodně nelituji a všem tento krok rozhodně doporučuji.
Myslíš, že by nešlo najít placenou fotobanku, kde se platí až za stažený obrázek? Tahle honička 25 obrázků/denně aby člověk alespoň něco ušetřil, je taková chaotická, nebo na mě aspoň tak působí.
Takové fotobanky samozřejmě existují, ale výsledná cena fotky je poté někde jinde :)
Osobně do budoucna také hodlám kupovat fotky u Shutterstocku nebo jemu podobných fotobankách. Sice je to časový opruz, ale pokud chci vytvořit galerii o několika tisících obrázků, tak musím sledovat cenu. Jinak bych se nedoplatil.
Jirko, je to samozřejmě dost honička a docela na palici, aby člověk každý den stahoval 25 obrázků. Ale je to fakt asi jediná cesta, kdy si za velmi slušnou cenu vytvořím obří zásobárnu obrázků, ze které budu moci čerpat ještě pěkně dlouho :-)
To jo, ale jak jsi psal, chce to mít hodně promyšlené dopředu (o čem budeš psát apod..) a pokud člověk provozuje 2 magazíny, tak i tak je to skoro zbytečně hodně obrázků. Celkově si myslím, že takových 50% stažených obrázků stejně v budoucnu pravděpodobně nevyužiješ.
Ten standartní tarif je na jak dlouho?
Ten tarif je na měsíc, tedy celkem pro stažení 750 fotek. Je to sice dost fotek, ale můžu jich do článků dávat více a lépe tak články strukturovat. Navíc je chci používat pro podporu daných stránek přes Facebook, Pinterest,… tak doufám, že investice těch pár tisíc se mi bohatě a několikanásobně vrátí :-)
A navíc, jak píšu v článku, jde mi hlavně o tu budoucí úsporu času, kdy jsem nad vyhledáváním správných obrázků trávil moře času.
Díky za článek,
dlouho o placených obrázcích z fotobank přemýšlím pro své weby. Chápu to dobře, že za cenu 139 euro jsi si vlastně koupil 750 fotek pro své weby v rozlišení 800×600 s omezením toho, že denně si jich do PC můžeš uložit 25?
Ke každé stažené fotografii máš nějaké potvrzení, že byla zakoupena nebo jak to vlastně funguje ta kontrola zakoupených fotografií s vymáhacími firmami?
Lukáši,
je to tak, pokud dané fotky chceš použít pro web, jsi limitován rozlišením 800x600px. Pro ostatní účely pak lze používat obrázky v rozlišeních větších.
A ano, každý den se u ShutterStocku nastaví limit 25 fotek a ten v daném dni nelze překročit.
K fotografiím jsem nikde žádné potvrzení nenašel. Při přihlášení ke svému účtu ale vidím, které fotografie jsem si stáhl a mám i doklad o zaplacení členství. Je ale možné, že až dosáhnu celkového limitu pro stažení, že mi služba umožní vygenerování nějaké formy dokladu o stažených fotkách. Prozatím stahuju přes týden, tak uvidím…
Jde mi právě o to ověřování, aby se mi poté nestalo, že fotku koupím a stejně mě budou čekat výzvy vymahacích společností. Řešením by bylo samozřejmě zapsání URL stránky, kde chci fotografie používat nebo něco podobného v jiném případě nemá šanci vymahací společnost zjistit zda jsem fotku koupil nebo ne, aniž bych jim zaslal nějaké potvrzení. Asi je to napsané v podmínkách, ale zatím jsem neměl čas je číst.
Tak jsem ještě pátral a nikde jsem nenašel informaci o potrvzení „legálnosti“ používání daných snímků (ani u Shutteru). Někde ve fórech doporučovali pořízení screenů obrazovky s již staženými snímky (toto Shutter umožňuje) pro potřeby dokázání práv pro použití daných snímků.
Uvidím ale na konci členství, zda mi nevyjede nějaký souhrn s výčtem již stažených fotek.
Jak to vypadá na konci členství? Dostal jsi nějaký doklad s výčtem stažených fotek nebo nějaký souhrn pro případ, že by jsi potřeboval dokládat zakoupení použítých fotografií?
Lukáši, na konci členství jsem nic neobdržel. Pouze jsou v systému k vidění náhledy fotek, které jsem stáhnul v rámci členství. Pro jistotu jsem si udělal screeny, abych kdyžtak měl alespoň něco v ruce.
V poslední době se mě Shutter snaží přimět k opětovnému nákupu členství – týdně mi posílá dvě fotografie jako lákadlo zdarma :-)
Koupené obrázky jsou většinou lepší a kvalitnější, ale i tak někteří prostě nemají peníze na nákup obrázků. Já stahuji free obrázky z publicdomainpictures kde jsou všechny obrázky zdarma (až na reklamové obrázky co vás převedou na fotobanky :) )
Proč sis myslel že některé zdarma obrázky nemuseli být zdarma?
Problém je totiž v tom, pokud do některé z free fotobank někdo nahraje fotky jako své autorské a přitom tomu tak není. Některé free fotobanky pak nemají nástroje na to, aby si ověřili, zda ty obrázky jsou skutečně toho daného autora.
Navíc mají všechny free fotobanky v podmínkách uvedenou informaci, že neodpovídají za škody vzniklé používáním jejich fotografií. A tak případné problémy s licencemi vždy půjdou za Tebou.
Vím, že je to extrémní případ, ale než toho někdy v budoucnu absolvovat…
Navíc, jak jsi sám napsal, v placené fotobance je mnohem větší výběr fotek, o jejich kvalitě ani mluvit nemusím.
Jen aby to někdo nezneužil!
Když použiju službu od googlu tak každou fotku z free fotobanky má aspoň 40 stránek. Také na publikování fotky (obrázku) na server který jsem psal je třeba registrace. To znamená že by problémy měli jít za registrovaným členem a né za poškozeným.
Aspoň v to budu doufat :)
Dobrý článok Jozefe. Nad kúpou členstva v ShutterStocku rozmýšlam už dlho, cena aj podmienky sú prijateľné, ale sťahovanie 25/fotiek deň, lepšie povedané ich výber zaberie kopec času. Preto riešenie vidím v najatí mladého fotografa s pokročilými zručnosťami práce vo Photoshope. Jednak nafotí to čo potrebujem a v prípade potreby upravý na základe presných inštrukcíi. Výhoda je osobné stretnutie a presné požiadavky na fotky. Fotografie budú o niečo drahšie, ale dostanem presne to čo potrebujem a nemusím riešiť problémy s licenciami vzhľadom na fotobanky.
Hodně zajímavé řešení. Jak jsi na tom teď? Stíháš denně stahovat 25 fotek? Třídíš si je nějak nebo už zařazuješ, nebo máš vše v jedné složce? Myslím, že jsi udělal dobře, hlavně do budoucna ti to hodně usnadní práci při hledání fotografií, jelikož máš dlouhodobé projekty, kde je budeš využívat.
Honzo, členství mi právě včera skončilo. Jelikož jsem dostal hned několik podobných dotazů, jako ty Tvé, vytvořil jsem o mých dojmech s měsíčním používáním ShutterStocku samostatný článek.
Fotky jsem chtěl třídit do složek podle jejich témat, ale jelikož některé z nich jsou téměř multi-oborové, nechal jsem je prozatím ve složce společné. Jen si fotky, které jsem již použil přejmenovávám z výchozích názvů ShutterStocxxx.jpg na vlastní. Tím poznám, které fotky jsem použil a které ještě ne.
A jak říkáš, je to investice do budoucna (finanční i časová) a navíc doufám, že se mé projekty díky kvalitnějším fotkám dostanou do vyšší kategorie magazínů :-)
Již delší dobu uvažuji, že místo fotek z fotobank zadarmo si nějaké nakoupím. Tvůj článek mě přesvědčil, hned po dovolené jdu do toho a doufám, že se zlepší vizuální stránka mého blogu.
Určitě nebudeš litovat :-)
Dobrý den,
určitě zajímavý článek. Mohl byste mi poradit, kde vzít kupón na slevu?
Hezký den
Hezký den Honzo,
zkuste si do Google zadat „shutterstock coupon 30% (případně 20%)“ a zkuste projít několik stránek z výsledků hledání. Určitě nějaký kód najdete.
P.
Děkuji. Našel jsem :-)
Nedá mi než reagovat na to stýskání nad cenou – vážení, fakt se vzpamatujte! NIKDY nebyly fotky levnější než teď, zcela běžně se dostanete na 20 Kč za fotku i bez velkého předplatného, někde dokonce i pod 10 Kč. Když si dobře rozmyslíte, co chcete, můžete koupit velký kredit nebo předplatné a stáhnout si třeba 100-200-500 fotek najednou, vyjde to fakt levně.
Pokud nechcete předplatné na shutterstocku, tak jde koupit kredit třeba u depositphotos, 123RF nebo dreamstime. Tam pak nemáte denní limit, ale třeba roční a můžete si čerpání rozložit. Platíte sice víc, ale pořád se bavíme o několika desetikorunách za fotku.
Mám špatnou zkušenost a nakoupil jsem fotografie z velké fotobanky, které nelegálně prodávali!
Proto se ted zaměřuji na malé české fotobanky přimo od fotografů – je jich fakt hafec, třeba http://jsphotographer.com/index.php
Tero,
díky za tip, Tebou uvedený web neznám. Můžeš prosím prozradit, z jaké velké fotobanky jsi nakupoval a kde měli nelegální fotografie?