Tak a je to tady, už i já, zarytý windowsácký uživatel, jsem si koupil Maca. Jaké jsou moje poznatky a zkušenosti s tímto strojem po více, jak půl roce používání? Pojďme na to podívat v podrobné recenzi.
Svůj první počítač jsem dostal ve svých 16 letech. Letos to tedy bude 17 let, co pracuji na PC s Windows. Začínal jsem samozřejmě na 98 a dále přes Windows XP, 2000, ME, Visty, 7, 8 až k Win 10. A právě přechod na Windows 10 mě přesvědčil o tom, abych také zkusil něco nového. Systém je to sice rychlý, ale na mém starším počítači s ním práce nebyla až tak svižná, když navíc přišly první restarty a dokonce i „modrá smrt“, bylo jasno.
Objednávka Maca
Jelikož často pracuji u PC doma a potřebuji velký monitor, pořízení notebooku jsem vyloučil hned prvním kroku. Nechce se mi totiž stále odpojovat a připojovat stroj k monitorům a periferiím, i když vím, že dokovací stanice by tuto činnost značně ulehčila.
Když v říjnu 2015 přišel Apple se svým inovovaným modelem iMac 21,5″ s Retina panelem, nebylo co řešit – ten jsem prostě musel mít. Počkal jsem si až do prosince (nyní vím, že to byla trošku chyba) a zašel osobně do prodejny iWant tady u nás v Pardubicích. Vybral jsem si model s 1TB Fusion drive diskem, který bohužel neměli na prodejně skladem, a to ani na dalšíh partnerských prodejnách. Nezbývalo tak, než si PC objednat s tím, že dorazí zhruba za 3 týdny (proklaté svátky :D). Musel jsem tedy čekat. PC dorazilo 29. prosince a já si pro něj zajel na prodejnu.
Dostal jsem lichoběžníkovou krabici s mým novým strojem. Ten jsem doma postupně vybalil a usadil na stůl. V některých fanatických Apple recenzích píšou, jaká je radost výrobky tohoto výrobce vybalovat. Je sice fakt, že nikde nejsou kvanta polystyrénu, jako u ostatních počítačů a monitorů (kterých jsem za svůj život vybalil stovky), ale že by se jednalo o nějaký zlomový moment v mém životě, to rozhodně nemůžu říct. Hezky, čitě zabaleno, toť vše :-).
Co na mě zapůsobilo asi nejvíc je usazení počítače na stůl a propojení pouze jedním kabelem a to kabelem elektrickým. Žádné jiné kabely nikam nezapojujete. Když to porovnám se svým předešlým strojem, ke kterému vedlo bago kabelů, nelze než zajásat.
V dalším kroku jen vybalíte klávesnici, myš, zapnete na nich tlačítka a je to :)
Spouštění systému
Po letmém nastavení, které trvá opravdu chvilku a navíc nevyskakují nesmyslná windowsí okna s nic neříkajícími nápisy „Připravujeme pro vás několik věcí“, přichází na řadu první seznámení se systémem.
Šok, vždyť já vůbec neumím pracovat s počítačem!
První rozčarování přišlo v podstatě okamžitě. Sice jsem několikrát používal applí notebook u přítelkyně a některých svých zákaníků, mám iPhone, takže alespoň částečně vím, jak funguje „logika“ u applovských zařízení. Přesto jsem si u Maca připadal jako absolutní začátečník pracující prvně s počítačem. A co hůř, člověk si to ani neuvědomuje, ale v krvi má za ty roky a hodiny strávené u PC (někdy i více, jak 12 hodin denně) takových návyků a možná i zlozvyků, že práce na něčem zcela odlišném hodně bolí.
Třeba prvotní absence pravého tlačítka myši, obrácené scrollování v dokumentech a v prohlížeči, vlevo umístěné navigační prvky oken (maximalizace, minimalizace a zavření okna) a mnohé další věci, které jsem už radši dávno zapomněl.
Jelikož jsem se k PC dostal v období po vánočních svátcích a před Silvestrem, neměl jsem moc příležitost si počítač více osahat. V novém roce už se situace zlepšila a já tak mohl začít testovat své nové počítadlo.
A musím říct, že to bylo peklo. Několikrát jsem hlasitě nadával, jak je to vůbec možné, aby něco takhle fungovalo/nefungovalo. Několikrát jsem už měl v prohlížeči najetý Bazoš a Aukro s tím, že PC prodám, ať se trápí někdo jiný. No šílenost. Místo stroje, který mi měl práci ulehčit, seděl jsem u počítače, který byl super rychlý, hezky vypadal, ale já nedokázal udělat ani elementární úkony. A třeba úprava CSS kódu, kterou mám běžně za 10 sekund, mi trvala i dvě minuty.
Napadlo mě ale napsat několik kamarádům, kteří mají s Macem zkušenost. Všichni se svorně shodli na tom, že musím být trpělivý, že ty začátky jsou těžké pro každého, kdo s PC zrovna nezačíná – ano, paradoxně má zde úplný začátečník nespornou výhodu.
Doporučena mi byla stránka PrvníMac.cz, kde je pěkně krok za krokem ukázána logika jednotlivých části operačního systémy OS X a i naprostý začátečník s tímto OS ihned ví, kde co najde a jak s tím pracovat.
Začal jsem si tedy postupně Mac upravovat k obrazu svému – povolil si pravé tlačítko na myši, začal shánět programy, které potřebuji pro svou práci.
Co je pro mě nepochopitelné, je absence základního grafického editoru, kterým bych rychle upravil png soubory s průhledností – v základním Fotoru toto nejde. Když jsem sháněl po Internetu a u kamarádů aplikaci, kterou používají pro grafiku, všichni shodně doporučili Photoshop, případně Gimp. Gimp je šílenost a Photoshop mi přišel příliš robustní. Přesto jsem se nakonec použití Photoshopu nevyhnul.
Hardwarová konfigurace
- procesor Intel Core i5 3,1 GHz
- paměť 8 GB 1867 MHz DDR
- pevný disk 1 TB Fusion Drive
- displej Retina 4K
- operační systém OS X El Capitan
- bezdrátová klávesnice, myš
Periferie – Magic Mouse 2 a Magic Keyboard
Při koupi nového počítače iMac dostanete navíc dvě periferie: bezdrátovou klávesnici a myš, a to „zdarma“.
Klávesnice Magic Keyboard
Jedná se o minimalistickou klávesnici, která pozbývá numerickou část, bohužel však také část s klávesou DELete, Home, End – tedy tři klávesy, které sám docela hojně používám. Tyto tři klávesy můžete zasuplovat klávesovou zkratkou, ale nejedná se o příliš šťastné a efektivní řešení.
Klávesových zkratek je, stejně jako na Windowsu, milion. Bohužel však většina mnou osvojených windowsých u Aplle nefunguje a tak se mi nestále stávalo, že jsem mačkal špatné klávesové kombinace, zkoušel přepnout anglickou/českou klávesnici pomocí Alt + shit, apod. Prostě blázinec.
Místo klávesy CTRL známé z prostředí Windows, je tu klávesa CMD, která naštěstí funguje ve spojení s ostatními klávesami jako CTRL (kopírování CMD + C, CMD + V vložení, CMD + X vyjmutí, CMD + Z zpět, CMD + Y opakovat, …). Je tu však jedno úskalí, pokud stejně jako já pracujete na dalších strojích, kde máte Windows. Po určité době jsem si totiž Magic Keyboard osvojil natolik, že při posazení k počítači s Windows jsem neustále mačkal klávesu ALT + … a divil se, proč to nefunguje :D. To samé i při obráceném rolování myši v prohlížeči.
Co mě ale hodně vadí, je absence právě zmíněných kláves (del) a hlavně číslic. Vážně jsem tak uvažoval buď o koupi originální drátové klávesnice Apple, případě o bezdrátové „numerické klávesnici“ od Belkinu, kterou je možné koupit na oficiálních stránkách Apple. Má s ní prosím někdo zkušenost? Resseleři ji bohužel na prodejně nemají a podle dostupných obrázků je externí numerická klávesnice designově odlišná.
Absolutně nechápu, že Apple dodává ke stolnímu PC klávesnici jak pro panenky. Částečně sice chápu argument, že je totožná s tou notebookovou, ale ať mi někdo netvrdí, že napíše řadu čísel a používá kalkulačku rychleji jen s použitím klávesnice bez numerické části. Pokud ano, vyzývám jej tímto k veřejnému souboji :D.
A vůbec mi není jasné, proč Apple ve svém portfoliu produktů nenabízí plnohodnotnou bezdrátovou klávesnici. Nic bych pak neřešil a rovnou bych si ji koupil.
Nabíjení klávesnice probíhá pomocí dodaného USB kabelu, který je stejný, jako u iPhonu, své využití tak v domácnostech jablíčkářů jistě najde. Klávesnice se nabíjí poměrně krátkou dobu, při nabíjení s ní navíc můžete stále pracovat.
Myš Magic Mouse 2
Myš je na první pohled příjemná, přijde mi však příliš nízká a to tak, že nedokážu mít celou ruku i s dlaní položenou na myši a zároveň ji nějak sofistikovaně používat. Myš tak držíte tak trošku v křeči a občas se mi stane, že mě z toho bere horní strana ruky. Jinak je myš krásně lehká a klouže i po dřevěném stole bez využití podložky naprosto bez problémů.
I přes nastavenou nejvyšší možnou rychlost myši, mi přijde, že myš je taková divoká a ne tak přesná, jak obyčejná optická myš od Logitechu za 100 Kč na „vidlích“. FPS střílečku bych s ní hrát prostě nechtěl :D
Na spodní části myši (pod tlačítky) navíc můžete provádět různá pohybová gesta a například posouvat obrázky v galerii, přeskakovat stránky v prohlížeči apod.
Stejně jako klávesnice, tak i myš je dobíjena pomocí USB kabelu. Konektor pro nabíjení je však umístěn vespod myši a tak na práci s počítačem při nabíjení rovnou zapomeňte.
Nevýhodou je také fakt, že myš se nabíjí jen při zapnutém počítači, ne už při jeho usnutí.
Co je nutno přičíst k dobru je krátká doba nabití a relativně dlouhá výdrž implementované baterií.
Monitor – 4K obraz
Dostáváme se konečně k tomu, čím tento počítač jasně dominuje. Je to monitor, který disponuje 4K rozlišením 4096×2304 pixelů. A díky Retina displeji se na vše kouká neskutečně hezky.
Jelikož se hojně zabývám podnikáním na Internetu a při práci s počítačem používám zejména internetový prohlížeč, musím říct, že většina webů vypadá na monitoru s Retina displejem snad o pět řádů lépe.
Již se mi několikrát po usednutí k domácímu PC stalo, že jsem otevřel některý ze svých webů a volal jsem na přítelkyni, ať se jde podívat, jak neskutečně krásné weby dělám :D. Bohužel je to ale způsobeno spíše monitorem, než skutečně kvalitními weby :D.
Rovněž pozorovací úhly hodnotím jako výborné, o mnoho lepší než u mého předchozího monitoru, který disponoval PVA maticí.
Čeho jsem se zpočátku obával, je lesklá povrchová úprava monitoru. Po zkušenostech s lesklými malými Acery ale musím říct, že s odlesky rozhodně nemám problém. A to mám počítač cca 2m od okna a u vypnutý monitor můžete používat bez nadsázky jako zrcadlo. Po zapnutí jsou však všechny odlesky pryč.
Co musím však celému počítači/monitoru (moc nevím, kam tuto poznámku jinak dát) vytknout, je nemožnost výškového polohování. Monitor můžete sice různě naklápět, stejně se ale neubráníte tomu, že do monitoru budete koukat „shůry“ a pokud budete mít tělo zhuntované od počítače jako já, vcelku brzy začnete sezení u počítače ještě více nenávidět.
Kvůli tomu přemýšlím o pořízení vyvýšené poličky, na kterou bych monitor usadil. Krku a zádům by se tak značně ulevilo. Dříve jsem sice poličku suploval pomocí knížek. Toto řešení má vše dvě nevýhody: jednak toto řešení nepůsobí moc elegantně, za druhé si v daných knížkách moc nepočtete :D.
Zvuk
Sám se považuji za audiofila a milovníka hudby (o čemž svědčí cca uložených 4500 MP3 v PC a dalších několik stovek nahrávek uložených v playlistu na Youtube), který v podstatě bez zapnuté hudby nedokáže pracovat a soustředit se. Proto jsem byl zvědav na zvukový projev u tohoto All-in-one počítače.
Jak se dalo očekávat, po prvním zapnutí přišlo trošku rozčarování z umělého zvuku, kde jasně a vcelku nesmyslně dominovaly basy. Postupem času toto člověk přestane vnímat, přesto už od prvního dne vybírám bedničky, které bych mohl dokoupit. Z-Cinema od Logitechu, které jsem měl u svého předchozího PC nemají bohužel na OS X ovladače…
Rychlost
Úmyslně jsem si připlatil za Fusion Drive disk, který je hybridem mezi rychlým SSD diskem a nesmyslným 5.400 otáčkovým diskem, který je v iMacu dodáván jako standard! V roce 2016 mi to přijde jako dobre blázinec.
Kdokoli si kdy vyzkoušel režim spánku či hybernaci na Windowsu, tak ví, že i pouhé probuzení PC/notebooku není záležitostí několika málo sekund. Má dosavadní zkušenost s Macem je ale opačná. PC mám neustále uspané, probudím jej pouze stisknutím tlačítka klávesnice nebo pomocí myši, zadám heslo pro přihlášení do systému a okamžitě můžu pracovat.
Moje přítelkyně má MacBook Air již 6 let, systém uspí, otevře víko notebooku, přihlásí se už rovnou může koukat na své oblíbené Sexy ve městě :D :D. Toť pro mě věc nevídaná. Ať se mi prosím ozve nějaký zarytý fanoušek Windowsu, který má takto dlouho nainstalovaný operační systém a stroj mu startuje a pracuje takto rychle. Právě tato zkušenost se „zastaralým“ MacBookem mě přesvědčila o tom, že je na čase zkusit také něco jiného…
Cena
Pořizovací cena nového iMacu je vysoká, hodně vysoká. To je dle mého názoru jeden z hlavních důvodů, proč u nás platfoma od Apple není až tolik rozšířená. Sám jsem o koupi nového počítače přemýšlel bez mála rok a právě vyšší pořizovací cena mě hodně odrazovala od koupě.
Zlom přišel ve chvíli, kdy jsem na svém letitém počítači upgradoval systém na Windows 10. Dvoujádrový procesor Intel E6300 to přestal dával a nepomohlo mi ani 8 GB RAM a rychlý SSD disk. Počítač byl po smrti a práce na něm se stala pomalejší, než jsem býval zvyklý.
Když jsem si pak vzal v potaz, kolik hodin denně prosedím u PC a kolik času můžu denně ušetřit, pokud budu mít rychlý počítač, nebylo co řešit.
K novému PC/notebooku bych si navíc kupoval i nový monitor, který by mě sám o sobě stál okolo 15.000Kč, zde mám vše v jednom. Když si navíc připočtu probíhající předvánoční akci se slevou 10%, odpočet DPH, výsledná cena mě vyšla ještě nižší, než kdybych si kupoval nový výkonný notebook s kvalitním monitorem.
Rozšiřitelnost – pevný disk, RAM
Nakonec bych ještě rád napsal o rozšiřitelnosti – podle recenzí, které jsem četl na zahraničních webech, není možné v iMacu libovolně rozšiřovat operační paměť nebo vyměnit disk – údajně mají být připájené na základní desce. Výměnu tak případně budete muset svěřit autorizovanému servisu a tak se upgrade značně prodraží.
I z tohoto důvodu doporučuji nad koupí pořádně zapřemýšlet a raději na začátku zainvestovat více (jako třeba já do výkonnějšího pevného disku), než později litovat.
Pořídil bych si iMac 21,5″ s retina panelem znovu?
Kdybych tuto recenzi psal po necelém týdnu používání, recenze by nevyzněla nikterak dobře a bojím se, bych Applu příliš ublížil a už by v Čechách nic neprodali :-).
Postupem času jsem si některé vychytávky operačního systému OS X osvojil, nastavil si vše tak, aby mi to maximálně vyhovovalo, s novými aplikacemi jsem se již také zžil. Pokud bych se tedy nyní zabýval nového pracovního stroje, neváhal bych a iMac bych si koupil znovu.
Výhody a nevýhody
- rychlost PC
- Retina displej
- tichý chod
- vzhled
- cena
- klávesnice
- neergonomická myš
- umístění konektoru pro nabíjení vespod myši
- chybí výšková stavitelnost monitoru/PC
- rozšiřitelnost
Tak trochu mi to připomíná můj (až na ten HW) boj s linuxem když sem začínal. Spousty věcí jinak a občas žádná kvalitní alternativa. Ale když si najde člověk to své, tak je to super a maximálně efektivní. Jediné co je nevýhoda, že když něco dělam po dlouhé době na Windows (např. něco ženě nastavuji) tak fakt cítím že už to moc neovládám a tápám. Holt nevýhoda když se člověk naučí na minoritním systému a pak musí dělat na mainstreamu :-)
Mirku,
máš pravdu. Po určité chvíli se mi do krve zažily funkčnosti, které Apple umí a Windows ne, a občas s tím trošku bojuju :). Ale naštěstí denně sedím dost času u obou platforem, tak se asi windowsích návyků nikdy nezbavím :).
Díky za recenzi. V počátku píšeš, že jsi měl starší stroj s Windows 10. Rychlejší práce na Macu ti teď může připadat zkreslená už jen tím, že máš lepší hardware. I když nepochybně Mac oproti Windows na stejných parametrech poběží o něco lépe. A další plusy jsou už jen tichý chod a vzhled.
Když se na recenzi kouknu svýma očima, tak vidím spíš negativa než pozitiva. I tak seš ale spokojenější a koupil by sis Maca znovu. Takže otázka je, čím to je? Má ten vzhled a design pro lidi opravdu takový dopad?
Jirko,
v článku jsem neuvedl, že více, jak 12 let spravuji počítače a počítačové sítě pro několik firem. Takže si rozhodně nemyslím, že by můj úsudek byl zkreslen jedním pomalejším strojem (navíc mám ještě jeden stroj s Windows v kanceláři a druhý Windows mám na notebooku – na obou denně pracuju) :).
Za ty roky jsem u svých zákazníků řešil stovky problémů se stabilitou OS, vše nesčetněkrát přeinstalovával…
Takže jsem chtěl zkusit i něco jiného z tohoto důvodu :)
Mám docela čerstvou zkušenost i s notebookem za 50.000Kč, na kterém Windows běhaly krásně svižně, až jsem se divil :). Ale z předchozích zkušeností vím, že zpomalení je jen otázka času a několika stovek aktualizací :).
A k těm výhodám jsem zapomněl připsat ještě Retina displej – ten je naprosto boží :)
Já měl Apple asi měsíc a musel jsem ho dát pryc. Mají agresivní podsvětlení monitoru, nemůžu jejich monitory vůbec používat. Nejsem sám, po netu je spousta stížností od lidí. Jejich retina má sice fajn rozlišení a vypadá na první pohled dobře, ale myslím si, že je to snad nejhorší monitor na oči na trhu. Bohužel.
Bíbre,
vidíš. Monitor je jedna z věcí, která mi vyhovuje snad nejvíc :). Svítivost mám staženou a kouká se mi na něj velmi dobře a to jak za dne, tak zejména večer, kdy u něj sedím nejvíce :).
P.