Již delší dobu mě štve šílená doba při načítání některých mých webových stránek, které bez výjimky běží na CMS WordPress. V posledních několika měsících navíc pozoruji občasné výpadky svých stránek, zejména pak tohoto blogu. Můj hosting prostě nedokázal vše spolehlivě utáhnout.
Jak rychle se má web načítat?
Není žádným tajemstvím, že rychlost načítání stránek je pro některé návštěvníky natolik rozhodující, že pokud se web nenačte do určité doby, stránky opustí a pravděpodobně se nikdy nevrátí. Hezký článek o zrychlení stránek napsal Peter Chodelka na svém webu, kde uvádí, že až 47% návštěvníků požaduje, aby se web načítal do 2 sekund.
Můžu tak sice donekonečna zvyšovat návštěvnost svých projektů, pokud však daný návštěvník rovnou odejde, jelikož se web dlouho načítá nebo je dokonce zcela nedostupný, byla moje snaha marná a já tak zbytečně plýtvám svým časem a samozřejmě přicházím i o peníze.
Měním poskytovatele webhostingu
Zrovna, když jsem se rozhodoval, kam s webhostingem přejít, přišel Franta Szabó se svým článkem o affiliate a webhostingu. V článku vychvaluje webhosting od Eboly.
O tomto hostingu jsem již slyšel dříve od několika svých kamarádů, kteří také podnikají na Internetu, a jejich ohlasy na tuto službu byly vždy kladné.
Rozhodl jsem se tedy pro převod hostingu právě k Ebole. Jelikož neřeším problém s pomalým načítáním jenom u tohoto svého blogu, rozhodl jsem se sepsat si své největší projekty, které k Ebole převedu. Vyšlo mi z toho 14 webů, které bych rád zrychlil. I z tohoto důvodu jsem tedy objednal webhosting ve variantě Advanced, která umožňuje multihosting až pro 15 projektů.
Ihned po objednání a online zaplacení hostingu, mi přišel automaticky generovaný email obsahující přihlašovací údaje do systému. Následoval další email informující o možnostech převodu domény. Doménu jsem tedy také převedl, a sice k jejich registrátorovi, kterým je Forpsi.
Co mě však velmi mile překvapilo, jsou rychlé reakce od podpory a to na všechny mé všetečné dotazy. Vždy mi velmi ochotně poradili, reakční doba skrze emailovou komunikaci trvala vždy maximálně jednotky minut, tedy přesně tolik, kolik slibují v automatické odpovědi, která je generována ke každému Vámi odeslanému emailu.
Webhosting převeden, zrychlil se mi web?
Hosting mám tedy převeden k Ebole a zatím to vypadá, že se jedná o nejlepší možný tah, který jsem mohl udělat. Aby tento článek nebyl jen o suché omáčce, přidávám obrázky s čísly, které hovoří jasně.
Pro měření jsem použil službu Pingdom, která je dostupná online a je zdarma.
Na výše uvedeném obrázku vidíte, že web umístěný na mém původním hostingu načítal o něco déle, než dvě a půl minuty. Neříkám, že se jedná o vyloženou tragédii, ale prostor pro zrychlení tam stále byl :-)
A teď rychlost webu po převodu na nový hosting. Vidíme zrychlení o cca 0,8 sekund, což není rozhodně zanedbatelná hodnota.
Jak píše Peter Chodelka ve svém článku, měření ze stránek pingdom je potřeba brát s rezervou, měření jsem proto několikrát opakoval a vždy vycházelo zrychlení mého blogu minimálně o 500 ms, tedy krásný počinek.
Více informací o webhostingu Ebola – zde.
Josefe, něco se mi na tvém měření nezdá :) Za prvé jsem si nevšimnul jestli si někde zmínil jméno původního hostingu, což je docela podstatná informace, dále první měření na původním hostingu provádíš z Dallasu v Texasu (USA) a to druhé z Amsterdamu z Nizozemska, což je podstatný rozdíl a třetí věc u obou měření máš rozdílné requesty i velikost stránky, tedy musel si na webu něco měnit, což také mohlo způsobit ten rozdíl v rychlosti.
Stačí, že se načítali jiné reklamy a hned je jiná velikost. Ale ty místa odkud se měřilo, to by chtělo mít stejné a co nejblíže místa pobytu návštěvníků webu.
Také mi tenhle článek přijde dost ošizený, to není náš Pepa.
Mám zkušenost, že když na Pingdomu spustím 10x stejný test, i se stejnou zemí měření, vyjdou mi výsledky, které se od sebe liší i několikanásobně.
Odkazuje se na článek od Franty Szabó, ale ten je 3 roky starý. Ebola dobrá, mám u ní také několik desítek webů, ale dobrý je i Wedos nebo Český hosting. Většinou si ale weby zpomalím sám tím, jak jich tam na ten hosting nasekám více než unese.
Na jednom projektu jsme řešili i CDN, to pomohlo znatelněji. Nebo různé pluginy pro cachování a optimalizaci obrázků. No, napsat se toho dalo daleko víc. Přijde mi, že Pepovi už to psaní chybělo, tak tam něco poslal, ale jak není moc času, tak to holt dopadlo takhle. :-D
Taky se vám někdy stalo, že jste si připravili článek, dali jej do konceptů a nastavili u něj datum za 3 roky (to je přece za dlouho…)? Mně se to stalo u tohoto článku, který jsem připravil v únoru 2015 (i proto mám v článku dle Honzy odkaz na velmi vousatý článek od Franty a špatné obrázky :D).
A já se divil, proč mi do mailu chodí upozornění na komentáře, když jsem dlouho nic nenapsal :D.
No nic, mám aspoň důvod tento seriál dopsat (i když jsem vlastně ani nezačal…) :D :D. Díky všem za komenty a těšte se aktualizovanou verzi – už jsem přes dva roky u jiného hostingu :D.
Tak to beru vše zpět a těším se.
Nechybí na konci link? „Více informací o webhostingu Ebola – zde.“ A odkaz nikde.